mygulets.com Haberler
Gulet Nedir

Bodrum gulet kiralama hizmetleri başta olmak üzere deniz tatili tercih edenlerin öncelik verdiği seçeneklerin başında gelen guletler geleneksel mimaride inşa edilmiş olan yelkenli yatlardır. Hem uzun deniz yolculuklarında hem de kıyı yolculuklarında sıklıkla tercih edilen guletler ustalar tarafından el işçiliği ile üretilmektedir. Motorlu yelkenli adı ile de anılmalarının yanı sıra son derece keyifli bir deneyim sunarlar.

İlk olarak Bodrum bölgesi yakınlarında üretilmeye başlanılan guletlerin artan talepler sebebiyle günümüzde Bozburun, Fethiye, İstanbul ve Marmaris’te de üretimleri yapılmaktadır. Bodrum gulet kiralama hizmetleri içerisinde sıklıkla tercih edilmelerinin temel sebebi ise geniş gruplara rahat bir tatil deneyimi sunmalarıdır.

Guletlerin Tarihi

Erken dönem Ege medeniyetlerinden bu yana kullanılan guletler zaman içerisinde kullanıldıkları medeniyetlerin özelliklerini kazanmışlardır. İlk olarak Karyalılar tarafından kullanılmaya başlanmasından sonra Minoslular, Likyalılar, İyonyalılar, Romalılar, Persler, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve en sonunda da günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir.

1800’lere gelindiğinde ise Kuzey Amerika Uskunaları tüm dünyada olduğu gibi Ege kıyılarında da son derece popüler olmaya başladı. Özellikle Bodrum merkezli olarak üretilmeye başlanılan uşkunalar hem balıkçılık hem de sünger avcılığı için son derece uygun deniz taşıtı olmasından dolayı kısa süre içerisinde Egeliler tarafından benimsendi.

Ülkemizde guletlerin popüler olmaya başlaması ise 1925 yılında Bodrum’a sürgün edilen Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabağaçlı’nın guletleri dinlenmek için kiralaması sayesinde olmuştur. Bu popülerlik gittikçe arttı ve özellikle 1970’lerden sonra Bodrum gulet kiralama hizmetleri büyük talep almaya başladı. Bu durum beraberinde gulet üretim yerlerinin artmasını da getirdi.

Gulet Tipleri Nelerdir?

Gulet tipleri sahip oldukları özelliklere göre üçe ayrılmaktadır. Bu türler gulet, aynakıç ve tirhandil olmaktadır.

Gulet

Mavi yolculukların en çok tercih edilen taşıtlarının başında gelen guletlerin arka kısımlarında yemek ve oturma alanları yer almaktadır. Ön kısmında ise güneşlenmek için son derece uygun olan bir alan yer almaktadır. Guletlerin büyüklüklerine bağlı olarak her birinde kapalı bir yemek ve salon alanı bulunmaktadır ve bu alanlardan kabinlere erişim mümkündür. Guletlerin kıç kısımlarının yuvarlak şekilde olmasından dolayı misafirlerin kullandıkları kabinler ön tarafta yer almaktadır. Arka taraf ise teknik odalar için ayrılır.

Aynakıç

Aynakıç ile guletleri birbirinden ayıran en önemli farkları aynakıçların arka bölümlerinin yuvarlak olması yerine yüksek ve köşeli bir yapıda olmasıdır. Bu özelliği de süit odaların oluşturulması için son derece uygun alanların yaratılmasını sağlamaktadır. Bu farklılığın dışında diğer özellikleri guletler ile aynıdır.

Tirhandil

Yelkenle seyahat etmek isteyenler için en uygun gulet türü olan tirhandil, eski yerel ahşap tekne türüdür. Sivri bir kıça sahip olmasının yanı sıra genellikle üç köşe yelkenlere sahip olmaktadır. Tirhandilleri diğer türlerden ayıran en büyük özellikleri ise orta büyüklükte olmalarıdır. Genellikle 15- 20 metre uzunluğunda olan tirhandillerin kabin özellikleri ise diğer gulet çeşitleri ile aynı özelliklerde olmaktadır. Bu sebeple de özellikle yelkenli yolculuk yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Gulet ve Tekne Farkları Nelerdir?

Tatiliniz denizde geçirmeye karar verdiğiniz karşınıza çeşitli seçenekler çıkacaktır. Bu seçeneklerden birisi de Bozburun tekne kiralama hizmetleri olmaktadır. Eğer tatilinizde hangi aracı kullanacağınıza karar veremiyorsanız gulet ve tekne arasındaki farkları bilmeniz karar vermenize yardımcı olabilir.

Tekne ile guleti birbirinden ayıran en önemli özelliği Bozburun tekne kiralama hizmetlerinin gulet hizmetlerine oranla daha maliyetli olmasıdır. Bunun yanında tekneler özel kullanım için çok daha iyi bir seçenek olmaktadır. Ailenizle ya da partnerinizle özel bir tatil planlıyorsanız sizin için en uyun seçenek tekne olacaktır. Ancak kalabalık bir grupla tatile çıkıyorsanız o zaman tercihinizi guletten yana kullanmanızı öneririz. Bunun yanında tekneler ile açık denizlerde seyahat etmek mümkün olurken guletler ise kıyı seyahatleri için daha uygun bir seçenek olmaktadır. Guletler alan olarak teknelere oranla daha fazla genişlik sunmaktadır.

Guletlerde Konaklama

Günümüzde kullanılan guletlerin uzunlukları 15 ile 55 metre arasında değişiklik göstermektedir. Sahip oldukları bu büyüklükler de onların lüks bir otelin sahip olduğu tüm özellikleri içerisinde bulundurmasına olanak sağlamaktadır.

Her kabinin içerisinde misafirlerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak donanımlar bulunmaktadır. Bu donanımların içerisinde yatak, elbise dolabı, duş, tuvalet, çalışma masası, jakuzi, şifonyer ve koltuklar bulunmaktadır. Gulette görevli olan mürettebatın konaklaması için ise misafir kabinlerinden bağımsız alanlarda kabinler yer almaktadır.

Guletlerde Yolcu Güvenliği

Bodrum gulet kiralama hizmetlerinde misafirlerin konforu kadar önemli olan bir diğer konu ise güvenlikleridir. Bu sebeple de her gulet bol miktarda temiz su ve yakıt ile limandan ayrılmaktadır. Bunun yanında GSM telefonlar, VHF telsiz, can yelekleri ve can Salı bulunmaktadır. Ayrıca navigasyon ve yangın söndürücü gibi guletteki tüm tehlikelerin önlenmesine yönelik tedbirler alınmaktadır. Tüm bu güvenlik önlemleri sayesinde olası herhangi bir kriz ilk anda ortadan kaldırılır ve sizler de keyifli bir tatilin keyfini sürersiniz.

Gulet Kiralama Türleri

Tatilinizi denizde geçirmeye karar verdiğinizde Bodrum gulet kiralama hizmetleri içerisinde karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bunlardan ilki kabin kiralama olurken diğeri ise gulet kiralamadır. Gulet kiralama ile tüm gulet size ait olurken, kabin kiralamada guletinizi diğer misafirler ile paylaşırsınız.